Naspäť

6 mýtov o práci bazénového plavčíka v USA

"Počul som, že známa známej mojej známej bola v Amerike a stalo sa jej, že......" doplň si čo potrebuješ. Je asi normálne, že každá neznáma je opradená istými mýtami, legendami a hlavne klebetami, a niekedy nemusí byť ľahké rozhodnúť sa, ktoré vyhodnotiť ako pravdivé. Preto prichádzame MY a vyvrátime ti tie už roky najrozšírenejšie mýty o práci bazénového plavčíka v USA. Ono tá práca plavčíka v Amerike je nakoniec celkom dosť cool letný job, veď čítaj ďalej.

1. "Práca plavčíka nie je job vhodný pre ženy"

Popravde nevieme kde toto vzniklo, a aký je vôbec dôvod myslieť si to :-) Hneď na úvod opäť pripomíname, že pracujeme na komunitných bazénoch, nie na otvorenom oceáne.

Práca bazénového plavčíka je predovšetkým o komunikácii a o zákazníckom servise, ktorý poskytujeme. S návštevníkmi komunikuješ na dennom poriadku. Vysvetľuješ potrebu pravidiel, a pripomínaš ich tým, ktorí na ne zabúdajú. Častokrát sú to práve malé deti, ktorým sa snažíš vysvetliť aby už prestali behať, a niekedy "no running" jednoducho nestačí :-)

Či je tento job pre niekoho vhodný, určujú osobnostné a charakterové predpoklady.  Tiež je potrebný záujem, ochota učiť sa, a všetko potrebné do teba dostaneme na plavčíckom tréningu. Čím je náš tím vyváženejší, tým lepšie.

2. "Je to nuda"

Prácu na Work & Travel USA môžeme definovať ako sezónnu prácu, na ktorú nie je potrebný vysoký level kvalifikácie. Okrem už spomínanej práce plavčíka, ide o rôzne pozície v hoteloch, predaj v suvenírovom, alebo v inom shope, predaj zmrzliny, alebo akýkoľvek iný predaj. Všetky druhy prác v reštauráciách, bistrách alebo bufetoch, v zábavných parkoch.... Mohli by sme pokračovať, ale predstavu už máš.

Od jednej pozície k druhej, tak isto ako od zamestnávateľa k zamestnávateľovi, môžeš mať diametrálne odlišný zážitok. Podobné to môže byť aj s bazénmi. Niektoré sú busy takmer každý deň počas celého leta, a na iných, naopak, môže byť práce naozaj menej. No na druhej strane, trocha nudy za taký plat :-) Povedzme si tak ako je, sú dni, kedy je každá práca tak trochu nudná. Niekedy je "príliš nuda", inokedy je práce zase "príliš veľa", alebo príde "príliš veľa ľudí", alebo je len jednoducho "príliš teplo". A vieš čo je na práci plavčíka super? Ak máš všetko spravené (a.k.a čistý bazén, upratané stoličky, skontrolovaný chlór a Ph vo vode a pod.) a vo vode nemáš ľudí, môžeš si napr. čítať knihu - celkom fajn spôsob, ako "zabiť" nudu a ešte za to dostaneš zaplatené. Ale áno, ruku na srdce, práca plavčíka môže byť na menších bazénoch nudnejšia, ako napr. práca v reštaurácii. 

3. "Potrebuješ byť prvotriedny plavec"

Nie, nepotrebuješ. Netrénujeme na Olympiádu, a tak je tomu celý prekurz a aj samotný kurz plavčíka pod patronátom American Red Cross prispôsobený. Nepotrebuješ šliapať na päty Michaelovi Phelpsovi.
Áno, keď chceš pracovať ako plavčík, istá plavecká zručnosť je potrebná, nakoľko je na úvod potrebné zvládnuť základný plavecký prekurz. Avšak plávanie je skill, nie otázka veľkosti fyzickej sily, a samotná záchrana je o správnej technike s pomôckami ako rescue tube alebo backboard. Takže žiadny stress, kto chce, ten to zvládne.

4. "Práca je fyzicky náročná"

Gro tvojej prácovnej náplne je sedenie na plavčíckej stoličke. Keď na nej nesedíš von, sedíš dnu v tzv. guard roome a kontroluješ pool-pasy návštevníkom, ktorý prichádzajú. Samozrejme, že to môže byť občas v teple vyčerpávajúce, ale nie je to veľká fyzická záťaž. Štandardná údržba bazéna, ktorá vyžaduje prenášanie predmetov potrebných na čistenie, úprava bazénového nábytku, otváranie/zatváranie slnečníkov, alebo čokoľvek, čo si tvoj bazén vyžaduje je absolútne zvládnuteľné. Ak aj náhodou bude potrebné pohnúť s niečím, čo je nad rámec tvojich síl, vždy sa poblízku nájde pomocná ruka, ktorá pomôže :-) Opäť s kľudným svedomím vyvraciame aj tento mýtus.

5. "Nič nezarobíš"

Tento je náš obľúbený :-) Áno, vždy sa môže nájsť niekto, kto v lete v USA zarobil viac ako ty. Je to úplne OK. Ale tvrdiť, že ako plavčík "nič" nezarobíš, resp. že zarobíš menej ako hocikde inde je nezmysel. V tomto sme transparentní. Všetky náklady na program máme uvedené v poplatkoch a pracovné podmienky tiež nie sú tajomstvo. Je to celkom easy matika. Okrem toho sme pre teba urobili prehľad, v ktorom si môžeš preštudovať zárobky našich plavčíkov za uplynulé leto, klikaj TU.

Letný zárobok závisí naozaj od mnohých faktorov. Ak chceme hovoriť vo všeobecnosti, okrem konkrétnych pracovných podmienok závisi aj od toho, ako dlho trvá tvoja pracovná časť programu, od toho, ktoré leto v USA pracuješ, od levelu angličtiny, od pracovných skúseností, od toho koľko zamestnancov má zamestnávateľ momentálne k dispozícií a od naozaj kopy ďalších iných. Porovnávať preto pracovné pozície medzi sebou vo všeobecnosti je veľmi nešťastné :-) Samozrejme, že si slušne dokážeš zarobiť aj ako plavčík.

Treba si v prvom rade nastaviť správne očakávania :-) V Premier Aquatics chceme, aby si mal z leta komplexný zážitok. Preto ti okrem výborných pracovných podmienok zabezpečíme a zariadime ubytovanie, prídeme pre teba na letisko, počas leta ti dávame možnosť zúčastniť sa na našich spoločných aktivitách, snažíme sa ti asistovať pri vybavení SSN, alebo pomôcť s čímkoľvek iným. Sme tím, a záleží nám na tebe. Potom je to win-win pre každého :-)

6. "Vycestovať do Ameriky si vyžaduje obrovské peniaze vopred"

Priznaj sa, čítal si už naše pracovné podmienky? Ak nie, tak ber na vedomie, že študentom ponúkame bonus, z ktorého časť môžu využiť ešte pred odletom na zníženie úvodných nákladov (pre viac info pozri aktuálne pracovné podmienky). Aj napriek tomu je potrebné mať na vycestovanie pripravených aspoň 1300-1500 eur (v závislosti od ceny letenky, poplatku miestnej agentúre, ktorá ti pomôže sprocesovať pracovné povolenie, vízového poplatku a pod.) a odporúčame mať pripravených aspoň 500+ USD ako vreckové na prvé cca 3 týždne do prvej výplaty od zamestnávateľa.

Je to veľa alebo málo? Podľa nás to je suma, ktorú vieš dať dokopy, pokiaľ naozaj chceš (a platíš ju postupne - ak máš problém s peniazmi, daj nám vedieť a pokúsime sa niečo vymyslieť). Z vlastnej skúsenosti ti vieme povedať, že 2 týždňový výlet do USA, ktorý sme absolvovali už ako bežní dovolenkáris, nás vyšiel omnoho viac, ako sú úvodné náklady na tvoje 3-4 mesačné presťahovanie do USA. Ešte raz, za túto sumu máš vybavenú prácu, vyškolíme ťa počas kurzu plavčíka (kde stretneš osobne zamestnávateľa z USA), vybavíme ti ubytovanie, vyzdvihneme ťa na letisku, kúpiš si letenku, vybavíš pracovné víza a celú s tým spojenú dokumentáciu (ktorá nie je najjednoduchšia), budeš poistený, dostaneš v USA SSN (ak máš Social Security Number, už si tak trochu američan :P) a zažiješ leto, na ktoré budeš dlho spomínať (veríme, že v dobrom). Je to teda veľa? My sme presvedčení, že nie! 

Tak poď s nami do Ameriky! Vytvor si bezplatnú a nezáväznú registráciu, a my Ti všetko do detailov vysvetlíme. A pokiaľ sa stále nevieš úplne rozhodnúť či práca plavčíka je to pravé pre teba, sleduj nás na našom IG alebo FB kde ti pravidelne ukazujeme viac zo sveta amerických plavčíkov. See you!